Lc 9, 23-26

Astăzi biserica o comemorează pe sfânta Agata, una dintre cele mai mari fecioare al bisericii romane primare, care în mijlocul persecuțiilor a ales să rămână credincioasă lui Cristos, indiferent de costuri.

Sfânta Agata se trăgea dintr-o familie nobilă și bogată. Bogățiile, precum și extraordinara sa frumusețe, au atras atenția consulului Quintian care a cerut-o de soție. Dar Agata își dăruise viața unui alt soț: Cristos. Consulul a dat-o pe mâna călăilor și a fost supusă unor Imagini pentru Saint Agathagroaznice torturi. Se spune că în acel moment a început un cutremur; Quintian, înspăimântat, a dat ordin să fie aruncată în închisoare unde și-a sfârșit viața.

În textul evangheliei de astăzi, Isus ne spune condițiile pe care trebuie să le îndeplinim dacă vrem să fim ucenici lui. Și anume, trebuie să facem lucrurile pe care le-a făcut el. A suferit, a fost respins, a fost condamnat la moarte și a înviat. Acesta este programul său pentru fiecare dintre noi, program pe care sfânta Agata l-a înțeles foarte bine și la pus în practică. Dacă dorim să fim ucenici lui, atunci trebuie ca și noi, asemenea sfintei Agata, să mergem în aceiași direcție. Isus, nu folosește cuvinte complicate, ci ne spunem simplu: Dacă cineva vrea să vină după mine, să renunțe la sine, să-și i-a crucea în fiecare zi și să mă urmeze.

Alte opțiuni: 01, 02, 03, 04, 05,

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

Articole asemanatoare

//
Daca aveți vreo întrebare trimiteți-mi mesaj aici și va voi răspunde imediat!
Cu ce va pot ajuta?